Ukrojenie Ziemi – Rzeźba Złotych Słońc i Cieni Prehistorycznych!

blog 2024-12-06 0Browse 0
 Ukrojenie Ziemi – Rzeźba Złotych Słońc i Cieni Prehistorycznych!

Wśród bogatej spuścizny artystycznej Filipin z V wieku trudno o dzieło bardziej intrygujące niż “Ukrojenie Ziemi” autorstwa Xenolo Baldovino. Ta rzeźba, wykonana z lokalnego kamienia wulkanicznego, zwanego “batu”, stanowi fascynujący przykład syntezy naturalizmu i abstrakcji charakterystycznej dla tej epoki.

Na pierwszy rzut oka “Ukrojenie Ziemi” wydaje się przedstawiać krajobraz, ale bliższe przyjrzenie się ujawnia głębsze znaczenia ukryte w jej geometrycznych formach i subtelnych krzywiznach. Centralnym punktem kompozycji jest monumentalna góra, której stoki pokryte są falistymi liniami przypominającymi pola uprawne lub fale morskie.

Wokół góry rozsiane są figury o abstrakcyjnych kształtach – mogą to być ludzie, zwierzęta, a może nawet bóstwa. Ich ciała zlewają się ze skałą, tworząc iluzję organicznej jedności z krajobrazem. Niektóre postacie przedstawione są w pozycjach klęczących lub siedzących, co sugeruje akt adoracji lub kontemplacji.

Element Opis Interpretacja
Góra Monumentalna, stożkowata Symbol potęgi natury, siedziba bóstw
Pola/Fale Faliste linie na stokach góry Reprezentacja cyklu życia i śmierci, płodności ziemi
Figury abstrakcyjne Zlewają się ze skałą, różne pozycje Ludzie w harmonii z naturą, oddawanie czci siłom nadprzyrodzonym

Rzeźba “Ukrojenie Ziemi” jest pełna symboliki i dwuznaczności. Czy góra symbolizuje bóstwo górske czy też potężną siłę natury? A może są to dwa aspekty tej samej istoty, połączenie transcendencji i materialnego świata? Abstrakcyjne figury dodają zagadki – czy są to duchy przodków, opiekunowie ziemi, czy też ludzie w stanie ekstazy religijnej?

Xenolo Baldovino mistrzowsko wykorzystał fakturę kamienia “batu”, aby nadać rzeźbie dynamikę i głębię. Gładkie powierzchnie kontrastują z chropowatymi fragmentami, tworząc efekt wizualnego napięcia. Gra światła i cieni podkreśla geometryczne formy, nadając im niemal mistyczny charakter.

“Ukrojenie Ziemi” to nie tylko dzieło sztuki, ale także okno na prehistoryczną filozofię Filipin. Wyobrażamy sobie starożytnych mieszkańców wysp patrzących na górę z nabożnym respektem, wierząc w jej moc i boską obecność.

To właśnie ta tajemniczość i sugestywna symbolika sprawiają, że “Ukrojenie Ziemi” jest tak fascynującym dziełem, które do dziś zachwyca i prowokuje do refleksji nad naszą relacją z naturą i duchowością.

TAGS