Shigisan Engi Emaki - Niezwykła opowieść w stylu yamato-e i misternie malowane historie z dawnych czasów!

blog 2025-01-04 0Browse 0
 Shigisan Engi Emaki - Niezwykła opowieść w stylu yamato-e i misternie malowane historie z dawnych czasów!

X wiek był czasem wielkich przemian dla Japonii. Kultura kwitła, buddyzm szerzył się, a sztuka przeżywała złoty okres. W tym kontekście narodziło się jedno z najbardziej niezwykłych dzieł epoki Heian – “Shigisan Engi Emaki” (“Zwoje opowieści o założeniu świątyni na górze Shigi”).

Ten monumentalny zbiór malowanych zwrotów, rozwijających się jak sceny teatralne, opowiada historię buddyjskiego mnicha Ennina i jego misji zakładania świątyni na górze Shigi w prowincji Yamato. Całość tworzy unikalny zapis nie tylko historii religijnej, ale również życia społecznego i codziennych zwyczajów ludzi z X wieku.

“Shigisan Engi Emaki” jest klasycznym przykładem stylu yamato-e – specyficznej japońskiej estetyki malarskiej charakteryzującej się delikatnymi kontrastami, żywymi kolorami i stylizacją postaci nawiązującą do tradycyjnego malarstwa japońskiego.

Technika a treść: detale mają znaczenie!

Zwoje “Shigisan Engi Emaki” zostały namalowane na papierze, który później złożono w harmonijkę. Każdy zwój przedstawia odrębną scenę z historii Ennina, tworząc ciągłą narrację. Artysta (niestety jego imię nie jest znane) użył technik malarskich charakterystycznych dla stylu yamato-e.

Elementy techniki Opis
Farby Gwaszowe farby o subtelnych odcieniach, mieszane z klejem roślinnym.
Kontury Delikatne linie czarnego tuszu podkreślające kształty postaci i obiektów.
Tło Często stylizowane krajobrazy górskie lub architektoniczne detale świątyń.

W każdym zwójku artysta umieszczał mnóstwo szczegółów, które ożywiały opowieść. Widzimy ubrania postaci z X wieku, ich gesty, mimikę twarzy i otoczenie. Zwoje nie są jedynie ilustracjami do legendy Ennina, ale pełnoprawnym dokumentem życia w Japonii tamtych czasów.

Od religijnej inspiracji do społecznych komentarzy!

“Shigisan Engi Emaki” to nie tylko fascynująca opowieść o budowie świątyni. Wśród zwrotów znajdujemy sceny przedstawiające życie codzienne mieszkańców Japonii: kupców handlujących na rynku, rolników pracujących w polu, a nawet zabawę dzieci.

Artysta z mistrzowską precyzją ukazywał różne stany społeczne i ich interakcje. Obserwujemy relacje między panem a służbą, pomiędzy mnichami a świeckimi ludźmi, czy też napięcia związane z różnymi religijnymi sektami.

“Shigisan Engi Emaki” - dziedzictwo narodowe Japonii

Dziś “Shigisan Engi Emaki” jest przechowywany w Nacionalnym Muzeum w Kioto, gdzie stanowi jeden z najcenniejszych eksponatów.

Te niezwykłe zwoje są nie tylko świadectwem bogatej historii i kultury Japonii, ale również inspirującym przykładem artystycznego geniuszu anonimowego mistrza malarstwa yamato-e z X wieku.

TAGS